Dálava – FILMOVÝ KLUB

Kategorie:
Art klub
Datum:
2019-11-12 19:45

mládeži přístupný, dokumentární road-movie, vstupné: 110 Kč, členové FK 80 Kč

ČR 2019, režie: Martin Mareček, 76 min.

Dálava. Dva tisíce osm set padesát dva kilometrů mezi Brnem a Divějevem, mezi Východem a Západem, mezi otcem a synem. Tak daleko, tak blízko. Vít a jeho syn Gríša se před koncem prázdnin vydávají na dlouhou cestu do Ruska. Jen co nastoupí do auta, syn si hned nasazuje sluchátka a otec se noří do vzpomínek. Ani tak ale nemůžou jeden druhému uniknout. Je tu však jedna možnost, která je může opět sblížit – společné pátrání. Jenže co skutečně hledají? Dálava. Dva tisíce osm set padesát dva kilometrů mezi Brnem a Divějevem, mezi Východem a Západem, mezi otcem a synem. Tak daleko, tak blízko. Vít a jeho syn Gríša se před koncem prázdnin vydávají na dlouhou cestu do Ruska. Jen co nastoupí do auta, syn si hned nasazuje sluchátka a otec se noří do vzpomínek. Ani tak ale nemůžou jeden druhému uniknout. Je tu však jedna možnost, která je může opět sblížit – společné pátrání. Jenže co skutečně hledají?

Mimořádně intimní dokument Martina Marečka je působivou výpovědí o stavu současné rodiny a analýzou odvěkého vztahu otec a syn. Čistá forma putování tam a zase zpátky jen podtrhuje maximální autentičnost a účinnost dokumentu.

Dálava je snímkem vycházejícím z osobního příběhu jednoho člověka, jejím cílem je však obecná výpověď o současné střední generaci v České republice a světě, ve kterém žijeme. Hlavního hrdinu Víta Kalvodu sledovali autoři scénáře Martin Mareček a Tomáš Bojar déle než pět let. Jeho osobní příběh hledání sebe sama jako otce a jeho rodiny rozseknuté vedví měl zároveň univerzální výpovědní hodnotu o současné střední generaci, jejích problémech a výzvách. V rámci života ve svobodě a blahobytu vyrostla generace hledačů a jedním z nich je i Vít, který prošel cestu od praktikujícího zen buddhisty přes agilního finančního poradce až k podnikateli. Komplexní téma chtěli autoři zpracovat nejprve jako hraný film (a dokonce napsali několik verzí scénáře) – ve výsledku však vždy chyběla pestrost a věrohodnost předlohy. Místo herců tak byli „obsazeni“ přímo Vít se synem Gríšou a páteří filmu se stala cesta za nalezením zbytku rodiny a smyslem jejich životů.

Nákup a rezervace vstupenek: (postup a pravidla)

Po 11. 11. v 18.00 ZDE

Út 12. 11. v 19.45 ZDE

St 13. 11. v 18.00 ZDE

Další informace: AČFK      ČSFD

 

 
 

Powered by iCagenda