po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
17
24
31
  • Flemmichova vila 11.–25. 5.

  • Flemmichova vila 11. 5. – 2. 6.

 

Historické cukrárny

historicke_cukrarny_uvodnik
Kategorie:
Městské muzeum
Datum:
2020-11-04 08:00 - 18:00

Výstava o vývoji cukrářského řemesla, sladkostí a historii cukráren v Českých zemích 

Vstupné: 30/15 Kč, sleva 50 % pro ZTP a držitele Senior pasu

Vernisáž výstavy proběhne v pátek 18. 9. v 17.00 hod.

Na nové sladké výstavě si přijde na své každý návštěvník. Dospělí se seznámí s nejoblíbenějšími a nejvyhledávanějšími cukrárnami a výrobnami cukrovinek v prvorepublikovém Československu, děti mohou obdivovat nápaditost a rozdíly dřívějších a dnešních sladkostí, nebo se pousmát nad ručním strojem na zmrzlinu. 

Dobu zašlých časů připomíná stylizovaný interiér historické cukrárny, obchodu i výrobny, se zásobníky na kávu, dózami plných bonbonů a zákusky vytvořenými podle časopisů z 30. let 20. století. 

Seznámíme vás s ukázkami mnohdy již zapomenutých cukrářských nástrojů, jako jsou raznice a formy na bonbony nebo tvořítka dříve oblíbených sněhových koulí. Obdivovat můžete dobové bonboniéry i reklamní materiály. Mimo to uvidíte ještě mušle na zmrzlinu, kameninové formy na želé bonbony, originální krabice na dorty, historické plechovky, skleněné zásobníky na bonbony, cukrářský výuční list a pracovní knížku a seznámíte se i s příběhem prvorepublikového cukráře Novotného, který si jej sám sepsal a je doplněn rodinnými fotografiemi.

Návštěvníci získají také přehled o historii čokolády, marcipánu, perníku, zmrzliny nebo dortů, stejně jako o vývoji cukrářského řemesla v Čechách a na Moravě. Na doplnění pro Vás zaměstnanci Jihomoravského muzea přichystali také několik zajímavostí o znojemských historických cukrárnách a s nimi zákonitě propojených kavárnách, a to včetně dobových fotografiích, z nichž možná doposud žádné neznáte.

Nebojte se kalorií a přijďte ochutnat atmosféru dob dávno minulých. Jsme si jisti, že si po výstavě dáte i něco sladkého na zub, třeba v nedalekých cukrárnách!

Autoři výstavy jsou: MgA. Jan Maroušek, Mgr. Petr Lukas / Brno

 
 

Všechny termíny:

  • Od 2020-11-03 08:00 do 2020-11-16 18:00
    úterý, středa, čtvrtek, pátek, sobota & neděle

Powered by iCagenda