po út st čt so ne
  • Burčákobraní 2018

    zahrada Flemmichovy vily, 22. 9. 13.00–20.00

  • Flemmichova vila 4. 10. – 25. 11.

  • Kino Mír 70 – 4. 10. v 19.00

  • W. Shakespeare: Richard III.

    Městské divadlo, 8. 10. v 19.00

Černý Petr

Kategorie:
Art klub
Datum:
2017-09-23 17:00

mládeži přístupný, DIGITÁLNĚ RESTAUROVÁNO, tragikomedie, vstupné: 100 Kč, členové FK 70 Kč

ČSSR 1963, režie: Miloš Forman, 89 min.

Digitálně restaurovaná verze snímku Černý Petr, čtyřiapadesát let starého celovečerního debutu Miloše Formana, se vrací na plátna kin. Národní filmový archiv film zrestauroval a připravuje obnovenou premiéru na polovinu září, poté snímek vstoupí do české kinodistribuce.

Scénář ke tragikomedii, považované dnes za československou filmovou klasiku, napsali Miloš Forman s Jaroslavem Papouškem. Šlo o první spolupráci těchto nastupujících novovlnných autorů, která později pokračovala úspěšnými snímky Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko.

Černý Petr je volně plynoucím civilním příběhem o šestnáctiletém Petrovi, který nastoupí jako prodavač do maloměstské samoobsluhy, kde je konfrontován s pokrytectvím dospělého světa. Petr nenachází porozumění doma ani v práci, mezi vrstevníky se ale také necítí příliš sebevědomě.

Autenticita snímku, který zobrazuje absurdní rysy československé všednodennosti raných šedesátých let, stojí na bezprostředních výkonech obsazených neherců. Učně Petra ztvárnil Ladislav Jakim, jeho kamaráda Čendu Vladimír Pucholt a Petrova otce Jan Vostrčil. Petrovu známost z koupaliště hraje Pavla Martínková-Novotná.

Ve sbírkách NFA se vedle originálního negativu a původních duplikačních materiálů zachovalo jedenáct distribučních kopií, z nichž několik pochází z období prvního uvedení filmu. Cílem restaurování bylo přiblížit se původní podobě filmu, jak jej mohli vidět diváci v roce 1964. Z filmu byly proto digitálně odstraněny známky stárnutí a opotřebení, jeho původní charakteristika však zůstala zachována.

V průběhu restaurování byla objevena jedna neznámá scéna ze začátku filmu. Také proto byly důležité konzultace s žijícími tvůrci – Milošem Formanem a Ivanem Passerem, který na Černém Petrovi pracoval jako pomocný režisér.

Rezervace vstupenek:

So 23. 9. v 17.00 ZDE

Ne 24. 9. v 17.00 ZDE

Další informace: Národní filmový archív ČSFD

 

 
 

Powered by iCagenda