kategorie Klasický zpěv:

MgA. Jana Šrejma Kačírková – patron kategorie

operní pěvkyně a dvojnásobná držitelka ceny Thálie

MgA. Jana Šrejma KačírkováNarodila se v Českých Budějovicích. V roce 2006 absolvovala Pražskou konzervatoř. V době studií získala řadu ocenění na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. V roce 2006 se stala hostem Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a od roku 2010 zde působila jako stálá členka souboru opery. Od roku 2016 je stálou členkou souboru Národního divadla Brno, Je stálým hostem Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, vystupovala rovněž v divadle F. X. Šaldy v Liberci, divadle J. K. Tyla v Plzni a Národním divadle v Praze. Jana Šrejma Kačírková vystoupila na řadě významných mezinárodních hudebních festivalů – na letním festivalu v italském Ercolanu, v Teatro Politeama Greco v Lecce, na Pafos Afrodite Festival na Kypru, MHF Pražské jaro, MOF Smetanova Litomyšl, MHF Petera Dvorského a na MHF Český Krumlov, na kterém účinkovala společně s José Curou. Vystupuje pod taktovkou dirigentů, jakými jsou např. T. Brauner, O. Dohnanyi, P. Gatto, M. Guidarini, M. Ivanovič, F. Haider, R. Jindra, J. Klecker, J. Kynzlink, T. Netopil, O. Olos, M. De Rose, A. Sangiorgi,  A. Scarano, V. Spurný, D. Švec, F. Zigante a další. Je dvojnásobnou držitelkou Ceny Thálie z let 2012 (za ztvárnění role Julie z opery Romeo a Julie Ch. Gounoda) a 2013 (za mimořádný jevištní výkon v titulní roli Anna Bolena ve stejnojmenné opeře G. Donizzetiho). Získala tři ocenění Jihočeská Thálie a čestnou cenu festivalu Opera 2013 „Libuška“ za mimořádnou interpretaci v roli Gilda z opery Rigoletto G. Verdiho. V roce 2013 byla oceněna Výroční cenou Opery Plus.

 

Eva Dřízgová-Jirušová

operní pěvkyně a dvojnásobná držitelka ceny Thálie

Eva Dřízgová-JirušováPatří k vyhledávaným pěvkyním operního i koncertního repertoáru. Je hostem mnoha operních scén a spolupracuje s nejlepšími našimi orchestry včetně České filharmonie, Symfonického orchestru Hl. m. Prahy FOK, Brněnské filharmonie, nebo Janáčkovy filharmonie v Ostravě. Její hlasové a technické dispozice jí umožňují interpretovat velmi široký repertoár jak v operní, tak kantátové, oratorní a písňové tvorbě, nevyjímaje symfonická díla Richarda Strausse a Gustava Mahlera. Díky své muzikálnosti je zároveň vyhledávanou interpretkou současné hudby. Zpívala téměř ve všech zemích Evropy, ale také v Japonsku, kde se mimo jiné představila v titulní roli v Janáčkových Příhodách lišky Bystroušky v japonské premiéře s Tokijským symfonickým orchestrem. Jednou z jejích nejvýznamnějších rolí je Rusalka, kterou zpívala na řadě scén – Národní divadlo Praha a Brno, Národní divadlo moravskoslezské, dále Český Krumlov, Loket, Karlsruhe, L´Opera di Roma ad.). Je dlouholetou sólistkou opery Národního divadla moravskoslezského, kde v posledních letech ztvárnila titulní role Armidy (Dvořák), Káti Kabanové (Janáček), Jenovéfy (Schumann) nebo hlavní roli Maddaleny z Coigny (Giordano: Andrea Chénier). Hostovala s mnoha zahraničními orchestry (například Mnichovská filharmonie, Filharmonický orchestr v Kolíně nad Rýnem, Göteborgs Symfoniker, Odense Symfoniorkester, Slovenská filharmonie a další). V roce 1996 obdržela prestižní Cenu Thálie za nejlepší ženský výkon roku v oboru opera za roli Mimì v Pucciniho opeře La bohème a v roce 1998 tutéž cenu za titulní roli v Debussyho opeře Pelléas et Mélisande. Spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem. Od roku 2000 se datuje její pedagogická činnost, a to na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě, a od roku 2008 také na katedře sólového zpěvu Ostravské univerzity v Ostravě.

 

Stanislava Šinkovská

operní pěvkyně, pedagog a patronka nadačního fondu MA-MA Foundation

Stanislava ŠinkovskáStudovala  konzervatoř v Českých Budějovicích pod vedením prof. V. Bobákové. 12 let byla členkou Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Nyní s libereckým divadlem spolupracuje externě. V Liberci nastudovala tyto role: Třetí žínka (Rusalka-A.Dvořák), Sestřenice v Butterfly (G.Puccini), Mary v Bludném Holanďanovi (R.Wagner), Giovanna v Rigolettovi (G.Verdi) a nyní ji můžete vidět jako paní Strakošovou v muzikálu Fanny Girl. Spolupracovala se Státní operou Praha a účastnila se operních festivalů na Grand Canarii a v Irském Wexfordu. Sólové koncertní činnosti se věnuje nejen v České republice, ale i v zahraničí (Polsko, Německo, Francie). Je Ambassadorem projektu "Plňme přání dětem" nadace MA-MA Foundation. Kromě pedagogické činnosti byla lektorkou hudebně dramatické dílny v projektu Ochutnejme divadlo. Ve spolupráci se sdružením Tulipán již druhým rokem porotcuje v hudební soutěži Tulifest.

 

Michal Pavel Vojta

operní pěvec, V roce 2004 byl nominován na cenu Thalie 2004 za roli Polliona v opeře Vincenza Belliniho Norma

Michal Pavel VojtaNarodil se v roce 1965 v Brně, zpěv studoval soukromě u Vlastimila Babáka v Brně, v letech 1990–1993 v operním studiu na Vídeňské konzervatoři u Kms. Waldemara Kmenta a Kms. Gerda Nienstedta a zároveň byl členem Státní opery ve Vídni, hostoval na Salcburském festivalu.
V roce 1987 využil možnosti konzultace u světového tenoristy Bruna Sebastiana.
Byl sólistou Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, Státní opery v Praze a sólistou Slezského divadla v Opavě kde zpíval velké prvooborové role – Tamino (Die Zauberfloete), Manrico (Il Trovatore), Faust (Faust e Marqueritte), Princ (Rusalka), Jeník (Prodaná nevěsta), Duca di Mantua (Rigoletto), Carlo Moor (I Masnadieri), Pollione (Norma)...
Věnuje se také rozsáhlé koncertní činnosti – Requiem – Mozart, Dvořák, Verdi, Stabat Mater – Dvořák, Carmina Burana – Orf. Hostuje často ve velkých koncertních domech evropy – Filharmonie Berlin, Toonhalle – Zurich, Hannover, Dueseldofr, Koeln am Rhein...
V červenci 2005 zpíval Mozartovo Requiem ve španělské Pedraze.
Zpíval pod taktovkou předních světových dirigentů – Claudio Abbado, Ricardo Mutti…V roce 2004 byl nominován na cenu Thalie 2004 za roli Polliona v opeře Vincenza Belliniho Norma. V roce 2005 získal cenu Opavská Thalie 2004 za roli Prince v opeře Antonína Dvořáka - Rusalka.
V současné době je jediným  tenoristou v České republice, který zpívá roli Yohia v japonské národní opeře YUZURU v originálním jazyce a roli Chapeloua v opeře POSTILION Z LONJUMEAU.

 

Juraj Nociar

operní pěvec, sólista Slezského divadla Opava

Juraj NociarOperní zpěv začal studovat ve svém rodišti, na Konzervatoři v Bánské Bystrici. Po roce přestoupil na konzervatoř v Bratislavě, kde absolvoval v roce 2005 ve třídě Mgr. Ivici Neshybové rolí Dona Giovanniho z opery G.Gazzanigy. Ve studiu zpěvu pokračoval na Akademii múzických umění v Praze, ve třídě prof. Reného Tučka. V roce 2008 absolvoval roční studijní pobyt ve Vídni na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien. Ještě v rámci studia nastudoval postavu Jeníka z Prodané nevěsty i různé menší postavy známých oper. V Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem ztvárnil roli Tonyho z muzikálu West Side Story a roli Alfréda z opery La Traviata. V plzeňském divadle J.K.Tyla nastudoval role: Ladislava v opeře Dvě vdovy, dale účinkoval v Kouzelné flétně, opeře Jakobín, v Ženitbě B.Martinů, nebo v Polské krvi O.Nedbala. Dále hrál v banskobystřické státní opeře, v ostravském Narodním divadle moravskoslezkém i v košickém státním divadle. Od listopadu 2012 získal angažmá ve Slezském divadle Opava.

Zúčastnil se různých mezinárodních soutěží. V roce 2008 získal druhé místo na Mezinárodní soutěži Iuventus Canti Imricha Godina ve Vrábloch na Slovensku, třetí místo na Mezinárodní soutěži v Karlových Varech a zvláštní ceny národního divadla v Brně a v Bratislavě. S úspěchem se zúčastnil mezinárodních pěveckých letních kurzů ISA ve třídě Evy Marton, kde získal hlavní cenu za nejlepší interpretaci, nebo i na mezinárodních kurzech Petra Dvorského. Spolupracuje s různymi orchestrami jako například Jihočeská komorní filharmonie, Komorní filharmonie Pardubice, Moravská filharmonie Olomouc, Česká komorní filharmonie a jiné. Zúčastňuje se i na různých zahraničních projektech, účinkuje na koncertech po Evropě (Švýcarsko, Německo, Rakousko,Italie, Irsko a jiné…) V roce 2009 se zúčastnil operního festivalu ve Wexfordu (Irsko).

 

Paolo Gatto

dirigent

Paolo GattoPo studiích kompozice a hry na klavír působil jako „Maestro sostituto“ v nejvýznamnějších operních divadlech Itálie. Svou profesionální dráhu dirigenta začal poté, co se zdokonalil v dirigování na Vídeňské hudební akademii pod vedením Karla Österreichera. Spolupracoval nejen s mnoha orchestry v Itálii, ale i v řadě měst celé Evropy (Petrohrad, Vídeň, Verona, Miláno a samozřejmě Praha, Ostrava a další). Svou aktivitu v oblasti opery v poslední době rozděluje mezi Divadlo Carla Coccia v Novaře, kde je šéfdirigentem stejnojmenného symfonického orchestru a Národním divadlem moravskoslezským, jehož je stálým hostem. Velkého úspěchu nedávno dosáhl nejen u publika, ale také u kritiky na turné se svým orchestrem v Miláně v historické „Sala Verdi“ s programem Messa da requiem G. Verdiho. Realizoval několik CD v Itálii, Rusku a České republice. Spolupracuje také s francouzským, italským a českým rozhlasem.

 

Dalibor Hrda

operní pěvec

Dalibor HrdaAbsolvoval Státní konzervatoř Brno, zpěv (bas), profesor Richard Novák. Angažmá: 1983–1985 Armádní umělecký soubor v Praze, 1985–1989 Slezské divadlo Opava (sólista opery), 1989–2002 Národní divadlo moravskoslezské Ostrava (sólista opery), 2002–2007 Slezské divadlo Opava (šéf opery), 2007 dosud Slezské divadlo Opava (sólista opery). Hostování: Národní divadlo Praha, Janáčkovo divadlo Brno, Moravské divadlo Olomouc, Jihočeské divadlo České Budějovice, Divadlo J. K. Tyla Plzeň. Koncertní spolupráce s Janáčkovou filharmonií, Filharmonií v Plzni, Brně, Španělsku, Německu, Polsku, Rakousku, Slovensku, Itálii, Rusku…

Ocenění: Národní divadlo moravskoslezské Ostrava – za ztvárnění role Kecala v opeře Prodaná nevěsta. 

 

  

kategorie Populární zpěv

Petr Bende – patron kategorie

zpěvák, skladatel

Petr BendeMladý muzikant začal svoji profesní dráhu ve třinácti letech úspěchem v konkurzu na místo bubeníka ve skupině Svěrák 3. S touto kapelou a později také se skupinami Extáze a především Carmen na postu bubeníka a zpěváka absolvoval stovky vystoupení. Souběžně s těmito vystoupeními věnoval velkou pozornost a mnoho času svému projektu, kapele Petr Bende band, se kterou prezentoval vlastní skladby a objížděl malé festivaly a soutěže. Z mladého muzikanta se stal skladatel, textař, multiinstrumentalista, zkrátka člověk, který propadl hudbě. Na české hudební scéně se tak stále častěji objevuje jméno Petr Bende a s ním interpret intenzivně prožívající svět na pokraji hudebního showbussinesu se všemi klady i zápory. Se svojí nelehkou cestou prosazování vlastní tvorby, na svůj nízký věk bohatou hudební historií, všestranným umem, ale také hudebním štěstím, stále větším zázemím u svých fanoušků a hudební veřejnosti, je v této době o to více zajímavým protikladem mezi novými interprety na poli našeho hudebního světa. A jelikož je jeho původ česko–slovenský (matka Češka, otec Bratislavan) a je mu blízké i hudební dění u našich východních sousedů, snaží se Petr budovat hudební kontakty i na Slovensku.
Známostí a skutečným průlomem Petra Bende do českého hudebního dění je v červnu 2005 stříbrná pozice v soutěži Česko hledá SuperStar! V prosinci 2005 se Petr stal Skokanem roku v anketě Český slavík Mattoni 2005 skokem z 109. na 9. místo.
Petr Bende se pomalu, ale jistě, sune na výslunní mezi naše české hvězdy, ale místo na výslunní má u mnohých jeho fanoušků již teď a k českým hvězdám zaručeně patří a patřit už stále bude.

 

Markéta Poulíčková

zpěvačka a moderátorka


Markéta PoulíčkováProfesionální kariéru zahájila ve 14 letech, a to když vyhrála v roce 2002 celostátní festival populární hudby Evropská databanka Zlíntalent 2002. V porotě zasedli např. Karel Svoboda, Ondřej Soukup nebo americký skladatel Michael Jay...). Reprezentovala ČR na mnoha mezinárodních soutěžích. Dvakrát se zúčastnila národního finále mezinárodní soutěže Eurosong (2007, 2008). V roce 2008 vystupovala Markéta Poulíčková jako host na turné Petra Bende. Rok a půl vystupovala jako jedna ze dvou solistek doprovodného orchestru Boom Band. Na svém kontě má Markéta Poulíčková dvě sólová alba, Story of life (2007) a Markéta ( 2008). První deska Story of life vyšla také v Itálii. V letech 2007–2009 moderovala 1. stahovací hitparádu na TV Óčko s názvem RGM Space. Současně tuto hitparádu moderovala se svým kolegou Petrem Zakopalem také pro rádia Kiss. Moderování různých akcí se příležitostně věnuje dodnes (např. Dětský den v Hard Rock Cafe, Motorkářský sraz v Brně ...). V roce 2011 Markéta Poulíčková vystupovala s kapelou RockStars, absolvovala turné po ČR s Mirem Šmajdou. Od roku 2008 září na prknech Hudebního divadla Karlín v úspěšném muzikálu Carmen, kde ztvárňuje druhou hlavní ženskou roli po boku Lucie Bílé. Spatřit jste ji mohli také v divadle Hybernia v muzikálu Iago (2017-2019), kde ztvárnila dvojroli Chiefky (generálky) a Bahiyi (arabské popstar). Markéta je sólistkou ve světově populárním projektu Rock The Opera německého dirigenta Friedemanna Riehleho. V rámci tohoto projektu si např. již zazpívala na „prknech, co znamenají svět“ ve Vídni (státní opera), Berlíně, Mnichově, Palermu, Oslu, Miláně a Sofii. V roce 2018 nazpívala zvukový obal rádia Impuls. Na rádiu Impuls v létě téhož roku moderovala s Vlastou Korcem soutěž Zazpívej si na mejdanu. Od téhož roku pravidelně moderuje na rádiu Český Impuls.

  

Roman Rossi

Ředitel umělecké agentury Nemoros, producent a hudebník

Roman Rossi25 let praxe v oblasti hudby a kultury, 10 let ředitel a zakladatel agentury Nemoros, hudební vydavatel, zakladatel a vydavatel mezinárodního časopisu Modern Science. Praxe ve funkcích generálního ředitele několika společností, krizovém managementu a mezinárodním obchodu. Speciální zaměření na Východoevropské a ruskojazyčné země. Čestný doktor Národní Kievské Univerzity. "Je skvělé pomáhat mladým talentům a těšit se z jejich úspěchu a naše mezinárodní možnosti nám v tom velmi pomáhají. Nejraději na své práci mám spolupráci s Andrewem Murrayem. Sedět ve studiu s tak úspěšným skladatelem a tvořit novou světovou hudbu je pro mě ta největší odměna."

 

 

 

 

Dominik Fajkus

evropský pianista a skladatel

Dominik FajkusSvou interpretací hudby boří hranice stereotypu, neboť hudební show poskytuje publiku mnohé, jen ne standardní zážitek z klavírního koncertu. Ať se jedná o originální líčení nebo divadelní prvky vystoupení, vždy útočí na všechny posluchačovy smysly a posouvá tak hranice vnímání hudby. Každým svým vystoupením vytváří neopakovatelný zážitek, který publiku umožní alespoň na malou chvíli zapomenout na veškeré starosti a nechá jej zcela se ponořit do světa hudby a umění. Své skladby uvádí vždy mluveným slovem, slovem jež ještě více přiblíží samotné melodie které hraje, protože každá skladba má svůj vlastní příběh, bez kterého by nemohla být tím čím je. Ačkoliv se hře na piano začal věnovat až ve svých 18 letech, lze v jeho hudební kariéře nalézt celou řadu významných počinů, mezi nimiž jsou mimo jiné: 24hodiný klavírní koncert, který sloužil jako pocta prchajícímu času, kde veřejně uvedl svou skladbu TIME, pravidelná vystoupení v pražské Lucerně při příležitosti festivalu outdoorových filmů, účast v semifinále soutěže Česko Slovensko má talent, vystoupení v ostravském klubu Heligonka po boku významných osobností (např. Jaromír Nohavica), byl předskokanem kapely Kryštof při jejich koncertu v Opavě. V jeho skladbách si zazpívala například pražská rapperka a semifinalistka televizní soutěže Česko Slovensko má talent SharkaSs, nebo úspěšná rocková královna a zpěvačka kapely Citron Tanja. Odehrál více než 120 koncertů v ČR, Polsku a Německu, dosud vydal 3 studiová alba. 

 

Patrik Stoupa

zpěvák, klavírista a skladatel

Patrik StoupaŘíká o sobě, že muziku si zamiloval snad již v dupačkách, když mu maminka zpívala. Po absolvování ZUŠ Sedlčany v oboru klavír měl připravený program pro přijímací zkoušky na Ježkovu konzervatoř v Praze. Díky zlomené ruce se ale zkoušek nemohl zúčastnit. Na Jazzovou hudbu ale nezanevřel a dnes působí jako pianista a zpěvák Big bandu Blue orchestra (spolupráce s Felixem Slováčkem, Petrou Janů, Tomášem Savkou). Jako zpěvák hostuje i s jinými Bigbandovými tělesy. Zpěv studoval soukromně u renomovaných učitelek a v roce 2013 se mu podařilo uspět v mezinárodní soutěži Česko zpívá, ve které působí v současné době jako porotce. Má vlastní popový projekt a v březnu roku 2017 vydal svůj první singl "Nad krajinou" na kterém spolupracoval s muzikanty kapely Blue effect, nejaktuálnější je singl "Svítá", který otextoval Pokáč.

 

Jaromír Špaček

zakladatel společnosti Talentida.com s.r.o.

Jaromír ŠpačekWeb Talentida.com sdružuje umělce všech oborů, které propaguje v médiích a na sociálních sítích. Získává pro ně nové příležitosti k zviditelnění.