Již po devatenácté si mohou Krnované připomenout Den Země na Tradičním jarmarku, který bude probíhat v sobotu 27. dubna na celém Hlavním náměstí v Krnově. Tento svátek, který se od 70. let minulého století snaží připomenout dopady našeho chování na životní prostředí bude letos zaměřen hlavně na živočichy. Martin Bodešínský z krnovského Střediska ekologické výchovy k tomu říká: „Ve spolupráci s dalšími partnery jsme se pro letošní rok snažili trochu obměnit aktivity, které si mohou návštěvníci akce vyzkoušet. Na náměstí tak potkáte sokolníka, včelaři nás seznámí s tím, co se děje v úlu. Potkáte i pejskaře, kteří v rámci Voříškiády představí své čtyřnohé miláčky a na lesní živočichy budou zaměřeny programy lesní pedagogiky, kterou nám představí pracovníci Lesů ČR.“

Nebudou chybět ani oblíbené ukázky tradičních řemesel, prodej rukodělných výrobků i občerstvení a prostor dostanou i organizace, které se o životní prostředí starají a zajímají.

„Naším cílem je zapojit občany více do rozvoje města i regionu, proto na náměstí potkají jak informace o aktuálním dění ve Zdravém městě Krnov, ke kterým se mohou vyjádřit, tak i informace o nové kampani Moravskoslezského kraje #hrajeMSKrajem. Chybět nebudou ani oblíbené výtvarné aktivity včetně vyhlášení výsledků výtvarné soutěže pořádané městem Krnov a samozřejmě doprovodný kulturní program,“ doplňuje Bodešínský.

Na pódiu se tak vystřídá dechovka Krnovanka, jazz-funková formace Lucky Joke z Litomyšle, cimbálová muzika Cvilíňa i oblíbená folková skupina Klíč, která je známá svým renesančním folkem. Ostatně jejich skladba Omnia Vincit Amor byla zařazena mezi dvanáct nejúspěšnějších folkových písní 20. století.
Eva Čechová z MIKS Krnov k tomu dodává: „Vzdělávací část programu navazuje na naše obdobné akce pořádané v rámci projektu Náš svět hudby pro širokou veřejnost, které jsme na náměstí pořádali v loňském roce. Mimo to přivítáme i mladé zpěváky z Písňového studia mládeže našeho partnera – Prudnického kulturního střediska, kteří jistě potěší nejen obyvatele Krnova, ale i návštěvníky z polského příhraničí.“

Záštitu nad letošním jarmarkem převzal politik Zdravého města a místostarosta města Krnova Ing. Miroslav Binar.