po út st čt so ne
6
13
20
27

To, že ve Flemmichově vile probíhá již 4. výstava obrázků starého Krnova jistě víte. Možná ale nevíte, že se pomalu tenčí zásoby knihy, kterou můžete zakoupit právě jen ve vile a ve které naleznete na 200 stránkách výběr toho nejlepšího z digitalizovaných fotografií a pohlednic našeho města.

Flemmichova vila, 11. 12. 2019 – 16. 2. 2020

Vstupné: 30/15 Kč, sleva 50 % pro ZTP a držitele Senior pasu

Výstava představí filmové a divadelní hvězdy První republiky a Protektorátu a jejich další osudy…

Období od poloviny 20. let 20. století, přes 30. léta, po polovinu 40. let se právem nazývá zlatým věkem československé kinematografie. V té době se započala a rozvinula kariéra mnoha legendárních režisérů - Lamače, Machatého, Friče, Slavínského, Vávry ad. Jejich zásluhou vznikly nesmrtelné filmy - Přednosta stanice, Ducháček to zařídí, Eva tropí hlouposti, Hotel Modrá hvězda, Noční motýl, Kristián, Nebe a dudy, Pohádka máje, Cesta do hlubin študákovy duše, Valentýn Dobrotivý, Mravnost nade vše a mnoho dalších, ve kterých hrály opravdové hvězdy - Baarová, Beneš, Burian, Fabianová, Ferbasová, Gollová, Haas, Höger, Kabátová, Mandlová, Marvan, Matulová, Nový, Ondráková, Pešek, Plachta, Vítová a nechyběli ani filmoví milovníci. Ale jen málo Čechů zažilo tak rychlý vzestup a vzápětí tak hluboký pád jako někteří prvorepublikoví a protektorátní herci a herečky. Snad nikdo si nevysloužil tolik obdivu a po druhé světové válce tolik zloby a nenávisti jako Lída Baarová, Adina Mandlová, Nataša Gollová nebo Vlasta Burian. Ani další ze slavných osobností filmu či divadla neměly v době komunismu na růžích ustláno – Zita Kabátová, Hana Vítová, Věra Ferbasová nebo Soňa Červená. Jiní zase byli velkými a přesvědčenými stoupenci komunistických ideálů jako např. Jindřich Plachta. Zatímco další se vypracovali a prosadili na evropské filmové scéně jako Anny Ondráková nebo v Hollywoodu jako Hugo Haas. Na výstavě nebude chybět ani zastoupení doposud žijící herečky Soni Červené, která si v r. 1947 zahrála po boku Jaroslava Marvana ve filmové komedii Poslední mohykán a obdiv si časem získala také jako operní pěvkyně.

K vidění také bude…

 • Herecká šatna
 • Památky osobní povahy vztahující se k hereckým osobnostem (např. Nataše Gollové, Věře Ferbasové, Soně Červené, Svatopluku Benešovi, Oldřichu Novému, Zitě Kabátové ad.)
 • Reprinty filmových plakátů a originály dobových karikatur
 • Dobové oděvy a doplňky „V čem se chodívalo do kina a do divadla“
 • Fotografie, časopisy, knihy; čtenářský koutek

 

MIKS Krnov, POK Prudnik a Městské muzeum v Krnově odstartovaly 1. listopadu projekt „Umění v pohraničí“, který se mimo jiné zaměřuje na sběr historických a dobových fotografií. Během tří měsíců tak máme možnost zanechat formou rodinných snímků obrazovou stopu našich předků budoucím generacím. Projekt Umění v pohraničí vznikl ve spolupráci s kulturní organizací POK z Prudniku. Krnov a Prudnik jsou dvě města, která v minulosti silně spojovalo jedno téma, a to textilnictví. Obě města se navzájem propojovala, lidé z Prudniku častokrát pracovali v Krnově a naopak. Vznikaly tak přeshraniční pracovní a přátelské vazby, na které partneři projektu ve spolupráci s Městským muzeem v Krnově chtějí navázat, zmapovat je a snad také oživit. Proto tento sběr fotografií bude probíhat i v Prudniku, kde se při sběru mohou objevit cenné dobové a historické fotografie právě z Krnova. A naopak – Krnované mohou obohatit svými fotografiemi sbírku dlouholetého partnera v Prudniku.

Jaká témata jsou předmětem sběru fotografií:

 • život a práce v pohraničí
 • rodina
 • svatba
 • Krnov, Prudnik

Kam je možné fotografie přinášet:

 • sběrným místem je určena pokladna Flemmichovy vily (budova Městského muzea v Krnově), otevírací doba je úterý–neděle, 8:00–18:00 hod.

Jakým způsobem budou fotografie vybírány a evidovány:

 • fotografie budou zapůjčeny muzeu na základě předávacího protokolu, po digitalizaci budou vráceny majiteli

Na co nezapomenout:

Každou fotografii je potřeba zezadu označit

 • jméno a příjmení majitele, tel. kontakt
 • jméno a příjmení rodiny nebo osoby zachycené na fotografii
 • místo pořízení fotografie
 • datum, popřípadě rok vzniku fotografie

Do kdy je možné fotografie přinést:

 • sběr fotografií probíhá od 1. 12. 2019 – 31. 3. 2020

Velmi děkujeme za spolupráci při rozšiřování krnovských sbírek a předem všechny srdečně zveme v příštím roce na výstavy, které pro vás v prostorách Flemmichovy vily a v prostorách organizace POK Prudnik připravujeme.

Projekt je realizován a spolufinancován v rámci programu přeshraniční spolupráce INTERREG V-A Česká republika – Polsko, v rámci fondů Euroregionu Praděd.

Flemmichova vila 18. 1. – 8. 3.

Vstupné: 30/15 Kč, sleva 50 % pro ZTP a držitele Senior pasu

Vernisáž proběhne v pátek 17. 1. v 17.00 hod.

Výstava obrazů a plastik členů Výtvarného spolku In Signum a polských výtvarníků

Výtvarný spolek In Signum je volným sdružením profesionálních výtvarníků v rámci organizace Unie výtvarných umělců ČR.  Vznikl v Ostravě již v roce 1995 a za 25 let své existence uspořádal desítky společných výstav a výtvarných sympozií v oboru malby, sochy a smaltů.

Jednotlivé umělce skupiny již od počátku pojí názorová blízkost. Ačkoliv tvoří různými technikami a zpracovávají různé náměty a žánry, přesto mají společný pohled na svět a na úlohu umění v něm.  Spíše než módními trendy či konceptuálními provokacemi se zabývají klasickými technikami a ve svých dílech chtějí spíše poukázat na skutečnou krásu našeho světa a na různorodost života kolem nás.  Svými díly vybízejí k vnímání řádu, k zamyšlení nad hodnotami lidského života a k odpovědnosti za jeho směřování.

Není to jen spočívání na uznávaných hodnotách, je to hledání humanistických východisek k oslovení současného člověka a překračování horizontu všedního konzumního života. Na výstavě budou zastoupeni tito autoři: Antonín Gavlas, Petr Gavlas, Karol Hercík, Iveta Kadlecová, Jakub Novák, Kateřina Pavlicová, Aneta Silberová a Karel Švach.

Polské autory zastupují Katarzyna Fober a Grzegorz Majchrowski – kolegové z jedné školy (Akademie výtvarných umění v Katovicích) a jednoho města – Těšína (PL).