po út st čt so ne
4
11
18
25

Termín výstavy: 14.12.2018 - 28.2.2019

Jsou předměty, které si neodmyslitelně spojujeme se svým dětstvím a s překvapením zjišťujeme, že i v dnešní moderní době mezi ně patří takové „stálice“ jako je například plechová beruška na klíček, nebo malá plechová cvakačka, která časem spolehlivě rozčílí každého dospělého. A pokud jde o traktor s valníkem, řazením a pérovým strojkem na klíček, rozzáří se oči téměř každému klukovi bez ohledu na jeho skutečný věk.
A právě rozzářené oči dětí i dospělých s dětskou duší lze očekávat na připravované výstavě v prostorách Flemmichovy vily. Část svých sbírek tam představí společnost KOVAP Náchod, která je tradičním výrobcem plechových mechanických hraček.
Jak připomíná historik krnovského muzea Alexandr Michl-Bernard: „Výroba plechových hraček má v poválečném Československu dlouhou tradici. Jedním z nejznámějších výrobců byl od roku 1946 předchůdce dnešního KOVAPu, firma „Bratři Sedlákové – výroba mechanických hraček“. Ti vyráběli hračky vlastní konstrukce, které byly u zákazníků velmi oblíbené pro svou odolnost a podobnost se skutečnými stroji. Na tuto tradici navázala po znárodnění právě firma KOVAP.“
V současné době pokračuje nejen výroba osvědčených modelů z konstrukční dílny E. Sedláka, které jsou upravené, aby odpovídaly současným bezpečnostním požadavkům, ale i nové modely konstruované dle přání zákazníků na zakázku. Některé výrobky jsou potiskovány dle návrhu zákazníků pro reklamní účely.
Všechny výrobky jsou vyráběny z ocelového plechu, který je povrchově upraven ekologicky a zdravotně nezávadnými barvami. Plasty jsou využívány minimálně, tím výrobce nejen šetří životní prostředí, ale hračky jsou pevné a odolné i při méně šetrném zacházení.
Výrobky firmy KOVAP znají nejen zákazníci v zemích EU, ale také v USA, Kanadě a Austrálii.

Část aktuální produkce si mohou návštěvníci výstavy přímo na místě zakoupit.

Termín výstavy: 16.3. - 5.5.

Pro milovníky starých fotografií a pohlednic Krnova, ať již toho předválečného, či poválečného, avšak s tváří, která již dnes neexistuje, máme další lahůdku. Téměř po roce přicházíme s už čtvrtým pokračováním oblíbené výstavy Pohledy na Krnov. Opět se můžete těšit na velkoformátové kopie fotografií a pohlednic před i poválečného Krnova ze sbírek Městského muzea v Krnově, Jiřího Křivy a některých dalších sběratelů. Přijďte se podívat na tvář Krnova, kterou již nikdo nepamatuje, anebo kterou si naopak mnozí pamatují ze svého dětství, či mládí. Výstava se otevře vernisáží v pátek 15. března 2019 v 17:00 hod ve Flemmichově vile. A to není vše. Množství naskenovaného materiálu a velký zájem veřejnosti přivedl muzeum a Jiřího Křivu k podnětu vydat část fotografií a pohlednic knižně. Nápad finančně zajistilo město Krnov a v současnosti jde kniha Pohledy na Krnov již do tisku. Veřejnosti by se měla poprvé představit právě na vernisáži 15. března, kdy proběhne slavnostní křest knihy a ta bude od té chvíle k zakoupení ve Flemmichově vile.

 

Termín výstavy: 26. 1. – 10. 3. 2019

Výstavní prostory Flemmichovy vily v Krnově prozáří expresivní malby akademického malíře Antonína Kroči. Tento hukvaldský rodák se svou divokou expresivní malbou proslavil nejen v České republice, ale i v zahraničí. Svou tvorbu spojil s krajinou Lašska i svéráznými typy lidí podhůří Beskyd a patří k umělcům, kteří významně ovlivnili výtvarný život regionu severní Moravy. Je malířem silného vnitřního napětí a výrazového přednesu, který stále častěji místo štětce používá nanášení barvy rukama a obraz dokončuje kresbou prsty. Mnohovrstevná forma, ležící na samé hranici abstraktního expresionismu, však autora nikdy neodvedla od předmětnosti, tělesnosti člověka a přírody.

„Krnovská výstava představí výběr prací z malířova posledního období, ale nalezneme zde všechny motivy typické pro tohoto autora – krajinu okolí Hukvald, zurčící lesní potoky, mnohobarevné kytice, ale i portréty se zvláštními grimasami, nebo smyslné, až živočišné akty, které si na nic nehrají, pouze odrážejí život okolo nás,“ přibližuje chystanou výstavu vedoucí krnovského muzea Ivana Zajícová.

Prodejní výstava bude zahájena vernisáží v pátek 25. 1. v 17.00, kde nám autorovu osobnost představí bývalý dlouholetý ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě Petr Beránek za hudebního doprovodu Milana Vilče.