po út st čt so ne
4
11
18
25

2. 9. – 1. 10. 2017

Je to už pět let, co akademický sochař Pavel Charousek v zimní zahradě Flemmichovy vily představil civilní sochařské portréty. Menší prezentace měla velký úspěch a tak je jisté, že připravovaná letošní výstava, která zaplní všechny výstavní prostory, vzbuzuje velká očekávání.

Vernisáž výstavy se uskuteční v pátek 1. září v 17.00 hodin.

Výstava bude zaměřena především na kresbu. „Pro krnovskou výstavu jsem mohl vybrat z osmdesáti velkoformátových kreseb jen třicet, víc se jich do Flemmichovy vily nevejde. Převážně to jsou kresby, které jsem nikdy nevystavil, a to jak starší, i z 80. let, tedy z období, kdy jsem končil střední školu, tak z poslední doby. Protože chci, aby působily syrově, zarámované budou do železných rámů. Kov, sklo a pérovka vytvoří zajímavý kontrast,“ říká Pavel Charousek.

Kresby, které se objeví nejen na papíře, ale třeba i na keramice, budou doplněny sochami, z nichž převážnou většinu krnovské publikum dosud nemělo příležitost vidět. „Bude mezi nimi třeba keramický trojúhelník Jeho dům, veliký prosklený stůl Tabule nejsvětější trojice, kovové Trávy nebo Masožravá rostlina. Jde většinou o sochy z kombinovaných materiálů, dřeva, železa, keramiky, někdy i skla. Z úplně nových věcí to pak bude Vesmírná kočička nebo Chroust, na kterém momentálně pracuji,“ prozrazuje sochař.

Výstavu doprovodí reprezentativní katalog specializovaný pouze na kresbu, v němž Pavel Charousek prozradí, jak vnímá kresbu, podělí se s čtenáři o její charakteristiky, o úvahy, co kresba způsobuje, jak se využívá i zneužívá. „Náklady na realizaci výstavy i katalogu jsou zcela v mé režii a tak pokud chci záměr dovést do úspěšného konce, musím ještě shromáždit nemalou finanční částku. Zájemci o moji tvorbu proto nemusí čekat až na výstavu, ale mohou za mnou přijít do ateliéru už dnes. Zakoupením grafiky, keramiky, sochy či obrazu podpoří zdárnou realizaci této kulturní akce,“ uvádí Pavel Charousek.

Akademický sochař Pavel Charousek je držitelem řady ocenění, například 2. ceny z Mezinárodní výstavy dynamické kompozice v Budapešti v roce 1993, čestného uznání za inovaci sítotiskové techniky v soutěži Grafika roku 2004 nebo čestného uznání za grafiku v celostátní soutěži Grafika roku 2009. Má za sebou množství skupinových a samostatných výstav v České republice a zahraničí, jeho tvorba obohacuje soukromé i státní sbírky v Evropě, Japonsku, Kanadě, Izraeli a v USA. Od roku 2000 působí a tvoří v Kanadě a České republice. K jeho nejznámějším krnovským realizacím patří Motýl na obchodním domě Prior, busta Leopolda Bauera nebo socha na fasádě jeho domu v Opavské ulici.

Zájemci mohou Pavla Charouska kontaktovat na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na telefonu 774 204 671.

Krnovské listy 4. 8. 2017

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Termín výstavy: 7.10. - 5.11. 2017

Výstava Města & útěky v krnovské Flemmichově vile kombinuje dvě základní linie fotografické tvorby krnovského rodáka Tomáše Vocelky. Jedním z těchto témat je velkoměsto a paradoxní osamělost jeho obyvatel. Druhým tématem, které stojí na opačném pólu, je pak krajina, kam lidé z měst rádi utíkají.

“Výstava by měla představit oba tyto světy,” říká autor fotografií. Významnou částí souboru Města & útěky je cyklus Pět hodin v Los Angeles, který již byl vystaven v kavárně Národní technické knihovny v Praze. Fotograf ho doplnil o snímky z dalších měst, především z Prahy, Paříže a Düsseldorfu.

Na snímky měst pak navazuje autorova krajinářská tvorba. “V krajinářské, ale koneckonců i v té reportážnější fotografii mě velmi ovlivnilo dílo slavného italského fotografa Franca Fontany. Podobně jako on mám rád výrazné barvy a jednoduché (až minimalistické) geometrické kompozice,” vysvětluje.

I když začínal s černobílou fotografií, většina jeho snímků je barevných. “Nejspíše se v tom odráží dlouhá léta, která jsem strávil na pozici hlavního editora největšího českého zpravodajského deníku. Každý den jsem v nabídce tiskových agentur viděl stovky snímků neštěstí a katastrof, ze kterých čišel zmar, deprese a pesimismus. Myslím, že se od toho podvědomě snažím odpoutat a to ovlivňuje styl mého fotografování,” říká autor.

“Jsem velice rád, že mohu své fotky ukázat zrovna v Krnově - ve městě, kde jsem se narodil a které mám stále nejraději ze všech. Výstavou bych chtěl mimo jiné poděkovat všem úžasným lidem, se kterými jsem se tady setkal, ať už to byli učitelé, fotografové, výtvarníci, krnovští atleti, kolegové z Regionu či mnozí další,” říká Tomáš Vocelka.

Součástí vystaveného souboru jsou i snímky oceněné na významných mezinárodních soutěžích Sony World Photography Awards (fotografická obdoba filmových Oscarů), Olympus Open Global Photo Contest a Travel Photographer of the Year.