MIKS Krnov - program muzeum
po út st čt so ne
6
13
20
27

Termín výstavy: 10. 4. – 19. 8. 2018

Srdečně zveme k návštěvě nové muzejní výstavy, konané u příležitosti oslav 100 let vzniku Československa. Výstava je určená nejen pro dospělé nadšence historie, ale i pro malé návštěvníky, které hravou formou provede událostmi před 100 lety. V průběhu výstavy se uskuteční i lektorské programy pro školy.

 

 

Flemmichova vila 15. 5. – 31. 12. 2018

V letošním roce si připomeneme 80 let od úmrtí jednoho z nejvýznamnějších krnovských rodáků, architekta, urbanisty, designéra a pedagoga Leopolda Bauera. V expozici připravené pracovníky muzea se až do konce roku můžete seznámit se zajímavostmi z profesního i osobního života této významné osobnosti.

Flemmichova vila 28. 7. – 26. 8.

vstupné 15/20 Kč, otevřeno út–ne 8.00–18.00

malba, pastely, grafika

Ačkoli čerstvý šedesátník Jiří Meitner, rodák z nedalekého Rýmařova dnes žijící v jižních Čechách, započal již pátou desítku samostatných výstav svých děl, v Krnově bude vystavovat poprvé. Přitom Krnov je místem, kde se na střední pedagogické škole začal profilovat jako malíř. Možná právě zde došlo k jeho fascinaci kubismem a pracemi Pabla Picassa, Paula Cézanna, nebo Josefa Šímy. Po střední škole začal soukromě studovat u národního umělce prof. Františka Jiroudka z Akademie výtvarných umění v Praze, dále grafika Jiřího Nováka a prof. Vladimíra Kočára. V 80. letech působil v severních Čechách, vystavoval i jako člen malířské skupiny Kontakt. Na počátku 90. let působil v Německu, kde se věnoval především krajinomalbě a portrétování.

U Meitnerových olejů a pastelů si můžeme všimnout široké škály stylů – od imaginárního realizmu počínaje přes takřka abstrakci, až po obrazy ovlivněné kubismem, kde ovšem malíř na rozdíl od klasické formy nadřazuje barvu jako dominantní stavební a myšlenkový prostředek k dosažení výrazu díla. Černou barvu téměř nepoužívá, jen tu a tam se objeví v pastelech jako harmonizující kontrapunkt. Obrazy nebo figurální motivy a portréty zpracované většinou špachtlí v bílo-modré jsou charakteristické pro jeho tvorbu a nasměrovaly jeho výtvarnou cestu prakticky až dodnes. V krajinomalbě nalezneme často dominující nějaký rurální nebo sakrální objekt, dále motivy s židovskou a křesťanskou tematikou či zobrazení krajiny izraelských předků.

Jeho obrazy, kresby a grafiky jsou zastoupeny v řadě soukromých sbírek v Čechách i zahraničí, především v Německu, Nizozemsku, Velké Británii a USA.


Flemmichova vila 29. 6. – 19. 8.

Vstupné: 15/20 Kč, otevřeno út–ne 8.00–18.00 hod.

Mezinárodní výstava o čs. letcích v Anglii. Součástí výstavy bude přednáška o Češích v jednotkách britské Royal Air Force.

Městské muzeum Krnov a Klub vojenské historie 276th Sqdn (reenacted) RAF, z. s. vás zvou na výstavu, která je připomínkou československých letců RAF. Filip Procházka z Klubu vojenské historie nám výstavu blíže představil: „Jedná se o mezinárodní putovní výstavu o československých perutích v RAF, kterou jen ve Velké Británii vidělo na 30 000 návštěvníků. Výstava zachycuje období od 30. let 20. století, doby počátku výcviku budoucích příslušníků RAF, Mnichovské dohody, nebezpečné útěky do zahraničí, boje v Polsku a Francii, cestu do exilu přes Střední Východ a obranu Tobruku, věznění v ruských koncentračních táborech. Obsahuje informace o bojích v rámci RAF – 68., 310., 311., 312. a 313. peruti, poválečném návratu do vlasti a komunistické perzekuci. Její součástí jsou i profily několika letců RAF, vrchního velitele našich letců a vězně komunismu, jednonohého letce, boxera – palubního střelce a další, ale i vzpomínka na ženy ve WAAF a letce z Lidic, kteří se po válce nemohli a nesměli vrátit domů.“ Mimo informačních panelů si návštěvníci budou moci prohlédnout i vybavení letce RAF a připomene si i Nebeské jezdce.