po út st čt so ne
2
3
4
9
16
23
30

Termín výstavy: 7. 10. – 5. 11. 2017

Výstava Města & útěky v krnovské Flemmichově vile kombinuje dvě základní linie fotografické tvorby krnovského rodáka Tomáše Vocelky. Jedním z těchto témat je velkoměsto a paradoxní osamělost jeho obyvatel. Druhým tématem, které stojí na opačném pólu, je pak krajina, kam lidé z měst rádi utíkají.

“Výstava by měla představit oba tyto světy,” říká autor fotografií. Významnou částí souboru Města & útěky je cyklus Pět hodin v Los Angeles, který již byl vystaven v kavárně Národní technické knihovny v Praze. Fotograf ho doplnil o snímky z dalších měst, především z Prahy, Paříže a Düsseldorfu.

Na snímky měst pak navazuje autorova krajinářská tvorba. “V krajinářské, ale koneckonců i v té reportážnější fotografii mě velmi ovlivnilo dílo slavného italského fotografa Franca Fontany. Podobně jako on mám rád výrazné barvy a jednoduché (až minimalistické) geometrické kompozice,” vysvětluje.

I když začínal s černobílou fotografií, většina jeho snímků je barevných. “Nejspíše se v tom odráží dlouhá léta, která jsem strávil na pozici hlavního editora největšího českého zpravodajského deníku. Každý den jsem v nabídce tiskových agentur viděl stovky snímků neštěstí a katastrof, ze kterých čišel zmar, deprese a pesimismus. Myslím, že se od toho podvědomě snažím odpoutat a to ovlivňuje styl mého fotografování,” říká autor.

“Jsem velice rád, že mohu své fotky ukázat zrovna v Krnově - ve městě, kde jsem se narodil a které mám stále nejraději ze všech. Výstavou bych chtěl mimo jiné poděkovat všem úžasným lidem, se kterými jsem se tady setkal, ať už to byli učitelé, fotografové, výtvarníci, krnovští atleti, kolegové z Regionu či mnozí další,” říká Tomáš Vocelka.

Součástí vystaveného souboru jsou i snímky oceněné na významných mezinárodních soutěžích Sony World Photography Awards (fotografická obdoba filmových Oscarů), Olympus Open Global Photo Contest a Travel Photographer of the Year.