po út st čt so ne
18
25

Pečujeme o textil – muzejní odpoledne s restaurátorkou textilu

MO_2022_pecujeme_o_textil_UVODNIK
Kategorie:
Městské muzeum
Datum:
2022-06-21 16:00

V rámci česko-polského projektu Pečujeme o sbírky jsou zájemci seznamováni podrobně s péčí o muzejní exponáty a sbírky nejen formou výstavy, ale také při setkáních s jednotlivými restaurátory. Čeká je nejen mnoho zajímavých teoretických informací, ale některé techniky si budou moci i sami vyzkoušet. O své bohaté zkušenosti se s veřejností podělí paní Martina Motyková – restaurátorka uměleckořemeslných děl z textilu.

Po ukončení studia na Střední odborné uměleckořemeslné škole při Školském ústavu umělecké výroby v Praze, obor textilní výtvarnictví – ruční tkaní, krajkářství a vyšívačská tvorba, pracovala 16 let v oboru na pozici kurátor, restaurátor textilní sbírky v Muzeu Těšínska v Českém Těšíně. Od roku 2003 pracuje jako restaurátor textilu na živnostenské oprávnění. Zabývá se konzervací a restaurováním uměleckořemeslných děl z textilu, která nejsou kulturními památkami nebo jejich částmi, ale jsou uložena ve sbírkách muzeí a galerií, nebo se jedná o předměty kulturní povahy. Zabývá se také průzkumy, preventivní konzervací textilu, zajištěním ochranných obalů pro textilní sbírky a zhotovováním replik textilních součástek pro výstavní účely.

Výběr z restaurátorských prací:

Textilní sbírky muzeí – Vlastivědné muzeum v Šumperku, Muzeum Těšínska, Muzeum v Bruntále, Muzeum Beskyd, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Vlastivědné muzeum v Olomouci, Městské muzeum Krnov, Knihovna a muzeum v Šenově, Muzeum Śląska Cieszyńskiego v Cieszyně (Polsko)

 
 

Powered by iCagenda