po út st čt so ne
  • Flemmichova vila 23. 9. – 27. 11. 2022

  • Městské divadlo Krnov, středa 30. 11. v 19.00 hod.

  • Flemmichova vila 2. 12. 2022 – 31. 1. 2023

  • Uzávěrka přihlášek 16. 12. 2022

Vilém Veverka (hoboj) a TRIOplus

Veverka_Trio_2022_UVODNIK
Kategorie:
Koncertní síň
Datum:
2022-11-21 19:00

vstupné: 250 Kč, 50% sleva ZTP, studenti a děti

Doprodej vstupenek v TIC Krnov, nebo 30 minut před zahájením koncertu

V rámci předplatného KPH 2022/2023

Program inspirovaný prvky jazzu a swingu ve vrcholné interpretaci hobojového mága Viléma Veverky a jeho špičkových kolegů – klavíristy Martina Hyblera, bubeníka Tomáše Hobzeka a kontrabasisty Ondřeje Štajnochra.

„My own Way“ je jeden z nejoriginálnějších hudebních projektů jaký na české scéně kdy byl. Jednak můžeme mluvit o výrazné multižánrové komorní fůzi na půdorysu hoboj sólo a jazzové trio, na straně druhé je specifikem této koncertní performance osobitý „stand-up“ element, který počítá dokonce s interakcí diváka. Moderní jevištní platformu, která je výsledkem dlouholeté koncertní zkušenosti, dotváří Vilém Veverka spolu s jeho špičkovými kolegy k posluchačsky mimořádně atraktivnímu formátu. „Věřím, že naši posluchači budou odcházet z koncertu s dojmem, že podobný zážitek z živé akustické hudby ještě neměli,“ říká o své formaci Vilém Veverka.  

Koncert nabídne reflexi fenomenálního Chicka Corey, který i po svém odchodu zásadně inspiruje hudební scénu. To vše doplněné o hudbu takových hudebních veličin jakými byli Ennio Morricone, Ástor Piazzolla, George Gershwin či Leonard Bernstein, spolu s hudbou z autorské dílny Martiny Hyblera, osobního skladatele Viléma Veverky.  

Vilém Veverka (1978) patří k nejrespektovanějším českým interpretům. Absolvoval Pražskou konzervatoř (F. X. Thuri), Akademii múzických umění v Praze (Liběna Séquardtová) a opakovaně se účastnil kurzů významného francouzského hobojisty Jeana-Louise Capezzaliho. Zásadním impulsem v jeho uměleckém rozvoji však bylo účinkování v „Gustav Mahler Jugend Orchester“ a následné studium u předního německého hobojisty Dominika Wollenwebera na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíně. Jeho profesní rozvoj podstatně obohatilo i dvouleté působení v Berlínské filharmonii (stipendista Karajanovy nadace). Víc než inspirátory mu byli též špičkoví zahraniční hobojisté – Albrecht Mayer, Hansjörg Schellenberger, Maurice Bourgue či Heinz Holliger. Nastoupená cesta vyvrcholila jeho vítězstvím v jedné z nejprestižnějších hobojových soutěží – Sony Music Foundation (Tokio, 2003). Jako sólista na sebe upozornil prováděním soudobé hudby, dnes jeho repertoár zahrnuje díla všech stylových období – od baroka po současnost.

Nahrál a v českých premiérách provedl řadu náročných skladeb druhé poloviny 20. století (L. Berio, B. Britten, E. Carter, M. Feldaman, W. Rihm, I. Yun, B. A. Zimmermann), včetně koncertů Bohuslava Martinů a Marka Kopelenta (A few Minutes with an Oboist). Jeho interpretační všestrannost podtrhuje nejen první česká kompletní nahrávka Dvanácti fantazií pro hoboj sólo Georga Philippa Telemanna (Supraphon), ale také první souborné provedení Triových sonát Jana Dismase Zelenky s „Ensemble Berlin-Prag“, který v r. 2011 spolu se členy Berlínské Filharmonie založil. V současné době se vedle klasické hudby věnuje také výletům do dalších žánrů, jako je fusion, jazz, nebo swing.

Ten, kdo propadl kouzlu hoboje v rukách interpreta, jehož jméno se stalo doslova synonymem pro tento nástroj, se tak může těšit na další mimořádný hudební počin. Koncert jistě osloví jak příznivce klasické hudby, tak posluchače fusion, hudby jazzové či dokonce písňové. Ostatně je to právě hoboj, který má dle Veverky zdaleka nejblíže k lidskému hlasu. 

 

 
 

Powered by iCagenda