po út st čt so ne

Pavel Šporcl a Moravská filharmonie Olomouc

Sporcl_2023_UVODNIK
Kategorie:
Městské divadlo
Datum:
2023-05-24 19:00

vstupné: 290 a 330 Kč, ZTP, děti a studenti sleva 50 %

V rámci předplatného KPH na sezónu 2022/2023

PŘEDPRODEJ: TIC Krnov, on-line lze vstupenky zakoupit ZDE

Pavel Šporcl

český houslový virtuóz světového renomé, přímý pokračovatel slavné tradice české houslové školy. Díky svému umění i nekonvenčnímu vystupování slaví úspěchy na nejvýznamnějších světových pódiích u posluchačů všech generací. Jedná se patrně o vůbec nejpopulárnějšího českého umělce působícího v oblasti klasické hudby. 

Světově uznávaný kritik a historik Henry Roth ho zařadil jako jediného z českých houslistů mladé generace do své knihy Housloví virtuozové - od Paganiniho po 21. století. V koncertní sezóně 2001/2002 po uvedení Dvořákova houslového koncertu s Českou filharmonií v pražském Rudolfinu nazvali kritikové Pavla Šporcla talentem, který se rodí možná jednou za sto let.  

Rozsáhlý repertoár předního českého houslisty zahrnuje přes 40 houslových koncertů, nespočet sonát, komorních a virtuózních děl. Kromě akcentu na české skladatele a základní repertoár se zaměřuje též na soudobou hudbu. Jeho umění i osobnost uznává široká veřejnost i odborní kritici. V roce 2014 byl jmenován velvyslancem dobré vůle pro Rok výměny mezi zeměmi Visegrádské skupiny a Japonskem. V roce 2015 se stal vítězem celorepublikové ankety Českého rozhlasu Šarmantní osobnost roku a obdržel státní vyznamenání Za zásluhy o stát. 

Šporcl hraje na unikátní modré housle pro 21. století od nejlepšího současného houslaře Jana Špidlena, které si nechal postavit v roce 2005. Používá smyčce z dílny Petra Auředníka a struny Warchal. Více informací naleznete na www.pavelsporcl.cz

 

Moravská filharmonie Olomouc

patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Vznikla ihned po skončení války, dne 26. května 1945, a během vývoje se na její umělecké formaci podílely významné osobnosti české i světové hudební scény. Za všechny jmenujme například dirigenty Otto Klemperera a Václava Neumanna, houslisty Josefa Suka a Gidona Kremera či violoncellistu Pierra Fourniera. Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár. Věnuje se především velkým tvůrcům světové hudby 19. a 20. století, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Orchestr se rovněž řadí k autentickým interpretům klasiků české národní hudební kultury: Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů.

Moravská filharmonie má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se zásadní měrou podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi. Více se dozvíte na www.mfo.cz.

 

Petr Chromčák

vystudoval Janáčkovu akademii múzických umění v Brně - obor dirigování orchestru a sboru u profesorů Jílka, Pinkase, Vronského, Mátla a Pančíka. Své umělecké vzdělání si dále rozšířil v letech 1989-1990 formou stipendia na Bachakademii ve Stuttgartu u profesora Rillinga.

Stal se uměleckým vedoucím a dirigentem Brněnského akademického sboru, sbormistrem ostravského operního souboru Národního divadla moravskoslezského a Ostravského filharmonického sboru, dirigentem opery Divadla Jozefa Gregora Tajovského v Banské Bystrici, šéfdirigentem opery Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, hostoval ve Státní opeře v Praze, v Národním divadle v Brně, v Divadle J.K.Tyla v Plzni a ve Slezském divadle Opava. V r.1987 se úspěšně zúčastnil Bachakademie při festivalu Pražské jaro a dirigoval v přímém přenosu německé televize ARD vynikající soubor Stuttgarter Kammer-orchester a Gächingen Kantorei Stuttgart. V letech 1997-1998 byl angažován na muzikál Phantom der Oper německého skladatele Hoffmanna. 

Od roku 1999 je pravidelným hostem Mezinárodního hudebního festivalu Carla Ditterse von Dittersdorf. Účastní se na festivalu Bezručova Opava s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Pravidelně diriguje Novoroční koncerty s Jihočeskou komorní filharmonií v Českých Budějovicích, Německu a Rakousku. V roce 2015 dirigoval závěrečný koncert festivalu Smiřické svátky hudby, kde doprovázel Jaroslava Svěceného s Virtuosi Pragenses. Petr Chromčák pravidelně spolupracuje s Českou televizi a nahrává pro Český rozhlas.

V roce 2013 byl za svůj přínos evropské kultuře Petr Chromčák oceněn "Evropskou cenou za uměleckou a kulturní činnost", kterou uděluje Evropská unie umění. Více na www.petrchromcak.com

 

Městské divadlo Krnov nabízí „NÁKUP VSTUPENEK PŘES INTERNET“. Přečtěte si všeobecné obchodní podmínky.

Při nákupu vstupenek vyčkejte, až se Vám zobrazí potvrzení o celé transakci, nejenom o zaplacení na Go-Pay! Při předčasném opuštění stránky Vám vstupenka nepřijde a zůstane v reklamačním fondu Go-Pay. Při kontrole v divadle je možno předložit vstupenky vytištěné nebo je ukázat na displeji chytrého telefonu.

Pokud se Vám plánek divadla neotevře celý, můžete jej otevřít na nové záložce!

 

 
 

Powered by iCagenda